Қазақ даласындағы ән-күй өнері

  1. Материалы для учителя
  2. Классному руководителю

Автор материала: Каукенова Алия Канатовна

Описание документа:

Тақырыбы:Қазақ даласындағы ән-күй өнері

Сабақтың мақсаты:

Оқытушылық – қазақ халқының ұлттық музыкалық мәдениетінің ерекшелігін аша отырып, оқушыларға қазақтыңұлттық ән-күй өнері мен оның дамуы туралы нақты мағлұмат беру.

Дамытушылық – рухани мәдениетке деген көзқарастарын, өз беттерінше мәдени құндылықтарды түсіне білу және оларды бағалай білу қабілеттерін дамыту.

Тәрбиелік – рухани құндылықты құрметтеуге үйрету, халқымыздың ұлттық мәдениетіне деген сүйіспеншілігін ояту, адамгершілікке, парасаттылыққа тәрбиелеу.

Көрнекілігі:Итербелсенді тақта ,оқулық , табиғат туралы суреттер, сызбалар.әнші-қүйшілердің суреттері.

Түрі: аралас сабақ

Әдістері: Сұрақ-жауап, түсіндіру,топпен,жұппен жұмыс, баяндау

Сабақтың барысы.

І.Ұйымдастыру .(оқушыларды түгендеу, топқа бөлу)

ІІ. Үй тапсырмасын (тексеру топпен жұмыс)

ІІІ. Жаңасабақтың тақырыбын, мақсатын ашу. Сөзжұмбақ шешу

1.Тәуке3.Кенесары5. Исатай

2.Жәнібек4. Түркістан

Сабақтын жоспары:

1. Дала әуендері

2. Ұлттық аспаптар

3.Ән-күй өнеріндегі белгілі тұлғалар.

- Музыка өнері дегенді қалай түсінесің? (Бесік жыры, Жоқтау, Той думан, Атаулы мерекелер)

Музыка өнері-халқымыздың дамыған ежелгі рухани мәдениеттерінің бір саласы болып табылады. Халқымызда ежелден қалыптасқан дәстүр бойынша адам дүниеге әнмен келіп (Бесік жыры) о дүниеге әнмен (Жоқтау) аттанған. Осының өзі музыканың қазақ халқының арасында алатын орнының жоғары екенін айғақтайды.Қазақ халқында барлық той-думан, мерекелер ән-күйсіз өтпеген.

- Қандай әнші сазгерлерді білесіндер? (Жаяу Муса, Естай, Майра, Біржан сал, Ақан сері, Мәди, Әсет,т.б.)Өленді оқи отырып, кімнің өлеңі, ата?

-Музыкалық аспаптардың түрлерін ата? (Суреттері бойынша аспаптарды сипаттау). Аспап үндерін тындай отырып, қандай аспап екенін анықтау.Аспаптардың қандай жағдайда қолданатыны қасиеті жайында әңгімелеу.

- Күй тындау, күй орындау мәнері, орындаушылық дәстүрі, тақырыптарыәр алуанболады. Күй – шертпе, төкпе. Кімнің күйі? Қандай күйшілерді білесіндер?(Құрманғазы,Тәттімбет,Ықылас , Дәулеткерей, Қорқыт, Дина Нұрпейісова). Қорқыт туралы әңгімелеу, «Айгөлек»тілші Аймөлдір

Ітоп. Құрманғазы

ІІтоп.Тәттімбет

ІІІтоп. Ықылас

ІV.Қорытынды. Сабақты бекіту үшін сұрақтар қою .Не үйрендік, не білдік?

V. Бағалау

VІ. Үйге тапсырма – П-41 Қазақ даласындағы ән-күй өнері.

Белгілі әншілер мен күйшілердің шығармаларын жазып келу.

Содержимое документа:

Тақырыбы: Қазақ даласындағы ән-күй өнері

Сабақтың мақсаты:

Оқытушылық – қазақ халқының ұлттық музыкалық мәдениетінің ерекшелігін аша отырып, оқушыларға қазақтың ұлттық ән-күй өнері мен оның дамуы туралы нақты мағлұмат беру.

Дамытушылық – рухани мәдениетке деген көзқарастарын, өз беттерінше мәдени құндылықтарды түсіне білу және оларды бағалай білу қабілеттерін дамыту.

Тәрбиелік – рухани құндылықты құрметтеуге үйрету, халқымыздың ұлттық мәдениетіне деген сүйіспеншілігін ояту, адамгершілікке, парасаттылыққа тәрбиелеу.


Көрнекілігі:Итербелсенді тақта ,оқулық , табиғат туралы суреттер, сызбалар.әнші-қүйшілердің суреттері.

Түрі: аралас сабақ

Әдістері: Сұрақ-жауап, түсіндіру,топпен,жұппен жұмыс, баяндау

Сабақтың барысы.

І.Ұйымдастыру . (оқушыларды түгендеу, топқа бөлу)

ІІ. Үй тапсырмасын (тексеру топпен жұмыс)

ІІІ. Жаңа сабақтың тақырыбын, мақсатын ашу. Сөзжұмбақ шешу

1.Тәуке 3.Кенесары 5. Исатай

2.Жәнібек 4. Түркістан

Сабақтын жоспары:

1. Дала әуендері

2. Ұлттық аспаптар

3.Ән-күй өнеріндегі белгілі тұлғалар.


- Музыка өнері дегенді қалай түсінесің? (Бесік жыры, Жоқтау, Той думан, Атаулы мерекелер)

Музыка өнері-халқымыздың дамыған ежелгі рухани мәдениеттерінің бір саласы болып табылады. Халқымызда ежелден қалыптасқан дәстүр бойынша адам дүниеге әнмен келіп (Бесік жыры) о дүниеге әнмен (Жоқтау) аттанған. Осының өзі музыканың қазақ халқының арасында алатын орнының жоғары екенін айғақтайды.Қазақ халқында барлық той-думан, мерекелер ән-күйсіз өтпеген.


- Қандай әнші сазгерлерді білесіндер? (Жаяу Муса, Естай, Майра, Біржан сал, Ақан сері, Мәди, Әсет,т.б.) Өленді оқи отырып, кімнің өлеңі, ата?


- Күй тындау, күй орындау мәнері, орындаушылық дәстүрі, тақырыптары әр алуан болады. Күй – шертпе, төкпе. Кімнің күйі? Қандай күйшілерді білесіндер?(Құрманғазы,Тәттімбет,Ықылас , Дәулеткерей, Қорқыт, Дина Нұрпейісова). Қорқыт туралы әңгімелеу, «Айгөлек»тілші Аймөлдір

Ітоп. Құрманғазы

ІІтоп.Тәттімбет

ІІІтоп. Ықылас


ІV.Қорытынды. Сабақты бекіту үшін сұрақтар қою .Не үйрендік, не білдік?

V. Бағалау

VІ. Үйге тапсырма – П-41 Қазақ даласындағы ән-күй өнері.

Белгілі әншілер мен күйшілердің шығармаларын жазып келу.



Предпросмотр онлайн:

Скачать 28.50 Kb

Посмотрите также:

— Урок на тему «Колонизация Северной Америки»
— Урок на тему «Католическая церковь в Позднем средневековье»
— Урок на тему «Поход Александра Македонского на Восток»
— Урок истории «Письменность и знания древних египтян»
— Урок+презентация+тест по истории по теме «Великий перелом»