"Нөлдермен аяқталатын сандарды жазбаша бөлу тәсілдері." тақырыбына призентация (4 сынып)

  1. Материалы для учителя
  2. Музыка

Автор материала: Аубакирова Гульнара Каримжановна

Содержимое документа:

Ақмола облысы, Атбасар ауданы.
№6 орта мектебі КММ

Бастауыш сынып мұғалімі: Аубакирова Гульнара Каримжановна
2 санат( растау)

Сабақтың тақырыбы: Нөлдермен аяқталатын сандарды жазбаша бөлу тәсілдері. 
Сабақтың мақсаты: 
Білімділік:Оқушыларға нөлмен аяқталған санды бөлужолдарын меңгерте отырып бекіту. 
есептер шығару арқылы білімдерін пысықтап, тиянақтау. 
Дамытушылық:оқушылардың пәнге деген қызығушылықтарын арттыру.Сабақ кезінде оқушыларды ұқыптылыққа, жауапкершілікке, дәптерлеріне таза, әдемі жазуға тәрбиелеу. Көбейту мен бөлу бойынша біліктіліктерін дамыту. 
Тәрбиелік: оқушыларды жауапкершілік, еңбекқорлық, белсенділік, ізденімпаздыққа тәрбиелеу, табиғатты қорғауға, аялай білуге баулу. 
Сабақтың типі:Жаңа сабағы. 
Сабақтың түрі:Саяхат сабағы. 
Сабақтың көрнекілігі: слайд-презентация. 
Пәнаралық байланыс:дүниетану, қазақ тілі. 
Сабақтың барысы: 
І. Ұйымдастыру кезеңі. 
а) Оқушылармен амандасу. 
б) Шаттық шеңбері арқылы сабақты бастаймыз. 
Балалар, енді қолымызды ұстап алақан жылуы арқылы 
бір-біріңе жылы лебіздер айтып,сабағымызды бастайық 
Қуанамын мен де, (өзімді көрсетемін) 
Қуанасын сен де, (жанындағы досымды көрсетемін) 
Қуанайық, достарым, (бір біріміздің қолымыздан ұстаймыз) 
Арайлап атқан күнге (қолдарымызды жоғары көтереміз)

Сыныптағы кезекшіден үй тапсырмасын сұрау. 
Үй тапсырмасын тексеру

№3 Жазбаша есепте 
450*300=135000 6800*60=408000 530*90=47700 
147*2000= 294000 460*30= 13300 230*400=92000 
180*700=126000 7410*60=444600 
Әр баладан есептің жауабын оқыту.(слайдпен тексеру)

Қасқыр-волк-wolf

-Ал енді балалар,суретке қарандар қандай суретті байқадыңдар?Бәйтерек пен пирамида қай қаланың көріктісі.Иә балалар Астана қаласында екен. 
Астана – Қазақстан астанасы. 

Бізде бүгін Астананың көрікті жерлеріне саяхатқа барамыз.Балалар ойын ойнауды жақсы көреміз бе? Ойын: «Сиқырлы сандық» Бұл ойында өздері таңдап алған сандықтағы сандар бойынша сұраққа жауап береді. 
1) Тіктөртбұрыштың ауданы 40см квадрад,ал ұзындығы-10см.Осы тіктөртбұрыштың енін тап. Шешуі:4см 
2) Ең үлкен бес таңбалы сан -99,999
3) Ұзындығы-3см,ені-7см,көлемі-2см текшенің көлемін тап? 42см куб 
4 )24 минут 6 секундты 12 минут 24 секундқа азайт-11 минут 42 секунд 
5)Жылдамдықтың формуласы w=s:t 
6)Уақыттың формуласы t=s:w 
7 )Қашықтықтың формуласы s=w*t 
8 ) Күш- білімде, білім - кітапта (мақалды толықтыр)
9 )4800 бен 4 сандарының бөліндісі нешеге тең? 1200 
10 ) Бір ғасырда неше жыл ? 
Дәптерлерімізді ашып бүгінгі күнді жазайық.

Көркем жазу

Өткен сабақта не өттік?.Нөлмен аяқталатын сандарды жазбаша көбейту тәсілдері болса бүгін Нөлмена яқталатын сандарды жазбаша бөлу тәсілдері.Бөлу жолдарын түсіндіру. 


Нөлдермен аяқталатын сандарды жазбаша( қалдықсыз)бөлу кезінде алдымен бөлінгіш пен бөлгіштегі нөлдерді теңдей алып тастап,содан соң бөлуді қажет. 


246000 : 600 = 2460

Қоян – заяц – rabbit

Астана темір жолына келіп тоқтадық.Саяхатымызды одан әрі жалғастыру үшін мына тапсырманы орындайық.Есептер шығару.Әр қатардан бір баладан тақтаға шығып,есепті шығарады.Қалғандары орындарында шығарып тексереді. 
548 100:90= 6090 
326 840:40= 8171  507 000:60= 8450



 
Теңдеушешу
х*60 = 54 000 в*50 = 75500

Х=54000:60 в=75500:50
Х=900 в=1510
900*60=54000 1510*50=75500
54000=54000 75500=75500
Аю- медведь - bear
Сөздіесеп 
Егістіктің ені 250 м,ал ұзындығы одан 150 м артық.Бестен бір бөлігіне сұлы,қалған бөлігіне жоңышқа себілді.Сұлыға қарағанда жоңышқа қанша шаршы метр жерге артық себілді 
S=250*(250+150)=100000м.кв-егістіктің ауданы 
100000:5=20000м.кв-сұлы егілген аудан 
100000-20000м.кв=80000м.кв-жоңышқа егілген аудан 
80000-20000=60000м.кв-жоңышқа артық себілді 
Жоңышқа – республикамызда көп өсірілетін мал азықтық дақыл. Жоңышқаны гүлдей бастағанда орады. Жоңышқаны екінші орған кезде мол өнім алуға болады.Дәрілік мақсатта жоңышқаның гүлі мен жоғарғы жапырақтарын қолданады. Жаз бойы гүлдейді. Жоңышқаның емдік қасиеті өте жоғары, оны суық тигенде, өкпе ауруына, қан тазалауға, қаназдыққа, қолданады. 
Келесі саяхатымызды жалғастырайық.
Кірпі –ёж –hedgehog

«Думан »ойын сауық туралы мәлімет 
Сергітусәті 
Түлкі – лиса -fox

Ақорда резиденциясы — Қазақстан Республикасы Президентінің Резиденциясы. 
Жасырынған санды тап” 


1)184*?=736 2) 695:?=139 3)7389:3=?

Сабақты бекіту 
Үйге тапсырма 
Бағалау. 

Рефлексия.



Предпросмотр онлайн:

Скачать 358.90 Kb

Посмотрите также:

— Презентация по математике для 4 класса по теме «Действия с многозначными числами»
— Презентация по математике для 3-4 классов «Игра-путешествие»
— Разработка урока-«знакомства» с 4 классом
— Знакомство с терминами основание степени и показатель степени 4 класс Занкова
— Урок математики в 4 классе по теме «Решение математических уравнений».