Розробка уроку на тему "Звертання . Вставні слова і словосполучення. " 5 клас

  1. Материалы для учителя
  2. Физика

Автор материала: Королюк Светлана Викторовна

Содержимое документа:

Урок української мови в 5 класі

Тема. Звертання. Вставні слова і словосполучення

Мета: удосконалити й поширити знання про звертання, найбільш уживані вставні слова і словосполучення, виробити вміння знаходити звертання і вставні слова в реченні, навчити використовувати їх в усному і писемному мовленні, навчити правильно інтонувати речення із звертаннями, вставними словами та ставити розділові знаки при них; розвивати логічне мислення, виховувати ввічливість, повагу до старших і рідних.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Хід уроку

I. Організаційний момент.

II. Оголошення теми , мети і завдань уроку.

1. Актуалізація опорних знань учнів.

- Сьогодні ми починаємо вивчати нову тему: речення із звертаннями, вставними словами і словосполученнями. Прочитайте речення,знайдіть слова, словосполучення, до яких звертається автор. Як називаються такі слова?

1. Здрастуй, сонце, і здрастуй, вітре! 2.Розлога вербо, чому ти мені миліша дуба, клена і берізки? 3.Сійся-родися, колосом розвивайся, засівайся щастям, ниво молода! 4.Грицю, Грицю, до роботи . (Народна творчість) 5.Мамо, іде вже зима.(Леся Українка). 6. Дозвольте і мені, панове, річ держать.(Л.Глібов).

- В якому відмінку вжито слова, що є звертаннями?

- Скільки відмінків в українській мові?

- Скільки відмінків в російській мові?

- Якого відмінка немає в російській мові?

Підсумок.

- Отже, кличний відмінок використовується у звертаннях. Існує казка про кличний відмінок. Колись дуже давно самотній кличний відмінок завітав до інших відмінків і став просити: «Візьміть мене до себе, буду вам сьомим братом». «Для тебе не залишилося жодного питання»,- сказали йому брати-відмінки. «А я, - сказав він, - буду кликати». Тепер живе сьомий братик у дружній сімї і кличе всіх, кого побачить: «Хлопчику, бабусю, котику, вітре, громовице, вербо, дощику.»

- У яких реченнях за метою висловлювання можуть використовуватись звертання?

- Яке місце займають звертання в реченні?

- Якими розділовими знаками виділяються звертання?

- Якою є інтонація речень із звертаннями? Чи виступають вони членами речення?

2. Ознайомлення з теоретичним матеріалом за підручником.

Розгляд вправи 71 і правил зі с. 42

3. Подані слова поставте у форму кличного відмінка.

Максим, вітер,друг,Марія,Дмитро, вовчик-братик, Хуха-Моховинка.

4.Спишіть речення, вставляючи розділові знаки при звертаннях.

1. Виростеш ти сину вирушиш в дорогу, виростуть з тобою приспані тривоги.

2. Ти братику як попав у точку: я й так ношу по місяцю будь-яку сорочку.

3. Покуштуйте любі діти взимку подаруночок од літа.

Слово вчителя

- Діти, Жан Жак Руссо писав : «Справжня ввічливість полягає в доброзичливому ставленні до людей.» В українській мові для ввічливого звертання вживаються такі слова: шановний, вельмишановний (офіційні слова), дорогий, рідний, любий (до близьких людей).

5. Робота на компютері. Гра « Вибери пару».

Шановна друже

Вельмишановний мамо

Дорога брате

Любий бабусю

Рідненька Маріє Петрівно

Дорогий Миколо Васильовичу

Рідна матінко

Нам завжди приємніше спілкуватися з привітними, чемними людьми, ніж з грубими і похмурими.

Слід памятати, що всякий відступ від правил ввічливості псує настрій, а то й калічить душу й ранить серце, губить здоровя людини. «Загоюється рана, заподіяна стрілою, знову підніметься ліс, вирубаний сокирою, але ніколи не загоїться рана, заподіяна злим словом», - кажуть у народі.

Правильно вживайте форми: вибачте, а не вибачаюсь; пробачте, а не пробачаюсь. Ці слова ввічливості відносяться до вставних.

6. Тренувальні вправи. Прочитайте речення і скажіть, у яких з них підкреслені слова є вставними, а в яких виступають членами речення.

Він може добре розвязувати задачі. Вовк, може, їсти захотів. Того, можливо, не знайду я слова, щоб оспівати рідний край. Все під силу, все можливо тим, хто прагне до мети. Напевно, цього ніхто не знає, але вважається ,що Дід мороз приходить до дітей вже двісті літ. Звідти видно памятник зачинателям стахановського руху і славне місто Ірміно. Видно, було вже пізно, бо ніде не горіло світло по хатах.

7. Узагальнення матеріалу. За поданою схемою складіть звязне висловлювання про вставні слова.

Вставні слова

---- ставлення до джерела повідомлення

----ВС не є членом речення

ВС, … . Звичайно, … .(ступінь упевненості)

…, ВС,… . …., мабуть, … .(ступінь невпевненості)

…, ВС,… . …, на щастя, … .( почуття)

ВС, … . На думку вчених, … .(джерело повідомлення)

ВС, …, ВС, … . По-перше, …, по-друге, … .(порядок викладу думок)

..., ВС, ВС,… . …,вибачте, будь ласка, … . (слова ввічливості)

II. Домашнє завдання. Вчити параграф 12, впр.75.Складіть декілька речень про відпочинок на озері влітку, вживаючи вставні слова і переконуючи товариша у перевазі такого відпочинку перед відпочинком у місті.







Предпросмотр онлайн:

Скачать 17.09 Kb

Посмотрите также:

— Конспект урока для 5 класса «Основні випадки чергування у-в, і-й»
— Урок з української мови з елементами інтеграції для 5 класу «Однорідні члени речення»
— Урок по украинском языке для 5 класса «Форма слова и однокоренные слова»
— Урок української мови для 5 класу « Вимова і написання префіксів з-, зі -, с-»
— Планування уроків української мови у 5 класі (ІІ семестр)